Staż zawodowy w Grecji
W dniach 12-25 marca 2023 roku 12-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych pana Marka Łucewicza i pana Karola Żurkowskiego uczestniczyła w stażu zawodowym Erasmus+ w Grecji.
Na czas realizacji stażu młodzież wraz z opiekunami zamieszkała w hotelu Posejdon Palace w miejscowości Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej.
Celem głównym projektu było zaktywizowanie zawodowe, nabycie nowych umiejętności zawodowych oraz doświadczenia umożliwiającego pracę w zawodach, w których kształci szkoła. Uczestnicy projektu realizowali cele i założenia ujęte w programie właściwym dla danego zawodu tj. technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik architektury krajobrazu oraz technik weterynarii.
Uczennica technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pracując w kuchni i restauracji hotelowej pod okiem wyspecjalizowanej kadry doskonaliła umiejętności przyrządzania potraw kuchni greckiej, serwowania potraw i napojów, nakrywania do stołu i obsługi gości.
Najliczniejsza 6-osobowa grupa uczniów technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki swoje zadania realizowała w firmie zajmującej się naprawą samochodów i ciągników rolniczych, zakładzie wulkanizacyjnym oraz stacji obsługi pojazdów w pobliskich miejscowościach. Młodzież zapoznała się z dokumentacją techniczną, oceną stanu technicznego sprzętu i pojazdów jak również dokonywała drobnych napraw. Oprócz tego zwiedziła linie produkcyjne w zakładzie produkującym deszczownie rolnicze, a także zapoznała się z wyposażeniem technicznym w fermie owiec: dojarnią i linią do zadawania pasz treściwych.
Staż w zawodzie technik architektury krajobrazu odbywał się głownie na rozległym 5 hektarowym terenie hotelu Posejdon Palace, gdzie wykonywane były różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjno-uprawowe na rosnących roślinach ozdobnych, szpalerach i żywopłotach. Oprócz pracy na miejscu zorganizowano dla młodzieży wyjazd na praktyki do szklarni roślin ozdobnych w Larysie.
Uczniowie technikum w zawodzie technik weterynarii odbywali staż w ośrodku bezdomnych zwierząt, gdzie zapoznali się z procedurami funkcjonowania ośrodka, przeprowadzania niezbędnych zabiegów weterynaryjnych oraz zasadami ich zgłaszania i wypuszczania zwierząt na wolność po weterynaryjnym zaopatrzeniu. Młodzież pod nadzorem pracowników ośrodka wykonywała podstawowe zabiegi weterynaryjne. Miała również okazję poznać specyfikę pszczelarstwa greckiego podczas seminarium z udziałem greckiego specjalisty hodowli matek pszczelich oraz w trakcie wizyty w lokalnej pasiece w Aigani. Uczniowie odwiedzili również klinikę weterynaryjną w Larisie, gdzie poznali obsługę sprzętu wykorzystywanego podczas różnego rodzaju zabiegów oraz procedury wypełniania dokumentacji zabiegów, paszportów zwierząt itp. Ponadto wykonywali stosowne zabiegi związane z karmieniem i obsługą higieniczno-weterynaryjną na fermie krów mlecznych, fermie owiec i w stajni koni znajdujących się w pobliskich miejscowościach.
W wolnych chwilach uczniowie integrowali się podczas zabaw na plaży, dyskoteki oraz nauki tańca zorba. Zwiedzili okoliczne miejscowości i zakłady produkcyjne, m.in. wytwórnię sera feta, winiarnię czy wielką przechowalnię z sortownią kiwi w Sketos. Popłynęli promem na wyspę Ewia oraz przeszli wąwozem Anipeas prowadzącym na szczyt Olimpu – Mytikas. Mieli także okazję zwiedzić Stary Panteleimon – niewielką wieś górską położoną na wschodnim zboczu masywu Olimp, z której rozpościera się widok na całe wybrzeże, czy drugie co do wielkości miasto Grecji Saloniki ze wspaniałym pomnikiem Aleksandra Macedońskiego nad Zatoką Salonicką. W ramach realizacji programu kulturowego uczniowie uczestniczyli również w wycieczce na Meteory i zwiedzili jeden z 13 monastyrów. Greckie meteory, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie.
Udział w stażu zawodowym za granicą przyczynił się do rozwoju zawodowego i osobowego uczestników projektu. Był również doskonałą okazją do zdobycia nowych kompetencji zawodowych, doskonalenia umiejętności językowych oraz poznania kultury i obyczajów mieszkańców regionu Macedonii na Rivierze Olimpijskiej.