Gminny Festiwal Żniwny w Leśnej Podlaskiej

„…Dożynki, dożynki wieniec dożynkowy,
Obrodziło zboże i będzie chleb nowy

Będzie chleb, będzie chleb, bułeczki z pszenicy,
Dożynkowy wieniec niosą przodownicy…”

W niedzielę, 20 sierpnia 2023 r. społeczność gminy Leśna Podlaska świętowała zakończenie żniw podczas Gminnego Festiwalu Żniwnego, który zainaugurowała uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej.

Następnie kolorowy korowód dożynkowy przemaszerował główną ulicą Leśnej Podlaskiej na plac przy Zespole Placówek Oświatowych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Wójt Gminy Paweł Kazimierski przywitał zaproszonych gości, starostów dożynek, poczty sztandarowe szkół i OSP, delegacje poszczególnych sołectw z wieńcami dożynkowymi oraz licznie przybyłych mieszkańców gminy Leśna Podlaska. W dalszej części podziękował wszystkim rolnikom i hodowcom za ich trud i całoroczną pracę oraz wyraził słowa uznania osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na występy artystyczne wokalistów i lokalnych zespołów, rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz wypiek z ciasta drożdżowego.

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w organizację Gminnego Festiwalu Żniwnego. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy i dziewczęta w strojach ludowych, które częstowały przybyłych chlebem dożynkowym. Na naszym stoisku można było spróbować regionalnych pyszności kulinarnych przygotowanych na warsztatach szkolnych oraz zapoznać się z bieżącą ofertą edukacyjną.