Konkurs „Polska Wieś w Europie”

W dniach 21 -22 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach odbył się etap regionalny konkursu Polska Wieś w Europie 2024, którego celem jest promocja wśród uczniów szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiedzy o Unii Europejskiej oraz o nowoczesnym rolnictwie w UE.

Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów: Tomasz Panasiuk, Daniel Adamiuk i Mateusz Nazaruk z klasy IV Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Rywalizowali oni z 33 uczniami z 11 szkół rolniczych.

Pierwszy dzień spotkania poświęcono na integrację uczestników poprzez udział w warsztatach pt.: „20 lat Polski bez UE” oraz wspólną kolację.

Następnego dnia o godzinie 9:00 uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Składał się on z 50 pytań, za które łącznie drużyna mogła uzyskać 150 punktów.  Każdy z uczestników pracował indywidualnie, o awansie decydowała suma punktów zdobytych przez wszystkich trzech przedstawicieli drużyny. W czasie oczekiwania na podsumowanie wyników, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić Pokamedulski Klasztor w pobliskich Wigrach.

Naszym reprezentantom nie udało się zakwalifikować do ogólnopolskiego finału w Warszawie, zaprezentowali się jednak bardzo dobrze i zdobyli cenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje podczas przyszłorocznej edycji konkursu.