Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej

ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO IM. WINCENTEGO WITOSA W LEŚNEJ PODLASKIEJ

Logo Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Logo Sieci Szkół Rolniczych MRiRW

Laur Konserwatorski 2025

W dniu 26.05.2025 r. w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród „Laur Konserwatorski 2025”. Podczas 26 edycji tego prestiżowego konkursu, organizowanego przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nagrodzono odrestaurowane zabytki w województwie lubelskim.

Laur Konserwatorski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego otrzymały następujące instytucje:

  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy drewnianym budynku, tzw. „Domu Ksieni” w Leśnej Podlaskiej;
  • Gmina Miasto Międzyrzec Podlaski – za prace remontowe i konserwatorskie pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim;
  • Miasto Zamość – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy Bramie Lwowskiej w Zamościu;
  • Parafia rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim – za prace konserwatorskie w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, kaplicy Objawienia i bramy-dzwonnicy w zespole klasztornym podominikańskim w Janowie Lubelskim oraz przy rzeźbie Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

„Laur Konserwatorski” przyznawany jest corocznie przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego.

Prestiżowe nagrody wręczyła i podsumowała konkurs, Bożena Żelazowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków

„Gratuluję wszystkim laureatom Konkursu. Dziękuję za Wasz profesjonalizm i poświęcenie. Dzięki Waszej ciężkiej pracy i pasji zabytki Lubelszczyzny są nie tylko chronione, ale też pełnią ważną rolę w budowaniu poczucia dumy i tożsamości mieszkańców naszego kraju. Wasze dokonania, które przyczyniają się do zachowania cennej spuścizny kulturowej, historycznej i artystycznej, znakomicie wpisują się w działania podejmowane na rzecz ochrony zabytków przez instytucje państwowe i samorządowe, służby konserwatorskie, badaczy i konserwatorów zabytków, a także społecznych opiekunów zabytków”.

Podczas gali wyróżnienie odebrał Pan Radosław Klekot – Dyrektor Szkoły.

Wojewódzki Konkurs Otwarty „Laur Konserwatorski” został ustanowiony przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 2000 roku. Konkurs jest organizowany jest pod patronatem honorowym Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego. Nagroda w formie wykonanej z brązu plakietki okolicznościowej i aktu nadania przyznawana jest właścicielom zabytków, którzy zapewnili wysoki poziom prac konserwatorskich i restauratorskich oraz osiągnęli wyróżniający się efekt konserwatorsko-estetyczny. Konkurs to również okazja, by promować dobre praktyki związane z ochroną zabytków i upowszechnianiem wiedzy o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym Lubelszczyzny.

Łącznie w ramach Konkursu uhonorowano już właścicieli 107 zabytkowych obiektów.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.