Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej

Logo ZSCKR w Leśnej Podlaskiej

ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO IM. WINCENTEGO WITOSA W LEŚNEJ PODLASKIEJ

Logo Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Logo Sieci Szkół Rolniczych MRiRW

Narodowe Czytanie w naszej szkole

Nasza szkoła, jak co roku na początku września, wzięła udział w Narodowym Czytaniu, akcji organizowanej pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.


Lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, która powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu…” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do udziału we wspólnym czytaniu powieści Orzeszkowej. Pięknie i wzruszająco fragmenty powieści odczytali: Kamil Strojek uczeń klasy V technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, Dominika Jastrzębska i Izabela Ochnik uczennice klasy II technikum w zawodzie technik weterynarii oraz Roksana Romaniuk uczennica klasy V technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

W akcję włączyli się również  mieszkańcy internatu wraz z wychowawcami, którzy w poniedziałkowy wieczór w kameralnym gronie wysłuchali fragmentów powieści. 


Dziękujemy wszystkim uczestnikom zaangażowanym w tegoroczną akcję i zapraszamy na kolejną edycję w 2024 roku. Lekturą Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.