Prezentacja wystawy pn. Znani nieznani

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej 09.01. 2023r. odbyła się prezentacja wystawy zatytułowanej Znani nieznani.

Organizację wystawy koordynowały:

– pani Dorota Byszewska – Miłosińska reprezentująca Ministerstwo Spraw Zagranicznych,

– pani Joanna Jałosińska reprezentująca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:

– pan Janusz Skólimowski – Wicestarosta Bialski,

– pan Paweł Kazimierski – Wójt Gminy Leśna Podlaska,

– pan Marian Tomkowicz – Radny Powiatu Bialskiego.

Otwarcia wystawy dokonał pan Radosław Stanisław Klekot – Dyrektor ZSCKR Wincentego Witosa, który serdecznie przywitał pomysłodawczynię wystawy i prelegentkę panią profesor Hannę Krajewską – Dyrektor Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie, przybyłych gości, nauczycieli i młodzież.

Prezentację wystawy rozpoczęła pani profesor Hanna Krajewska wygłaszając bardzo interesujący wykład, w którym przedstawiła sylwetki Polaków znanych głównie poza granicami naszego kraju. Okazało się, że dokonania naszych rodaków, mało znanych w Polsce, są fascynujące. Padały nazwiska ludzi wyjątkowego charakteru i hartu ducha, m.in. Wacława Sieroszewskiego, Bronisława Piłsudskiego, Antoniego Patka, Benedykta Dybowskiego. Zebrani z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści o tych wspaniałych ludziach.

Po wykładzie szkolny zespół wokalno – instrumentalny TAKT prowadzony przez pana Sławomira Bartniczuka przedstawił program artystyczny zatytułowany To, co najważniejsze prezentujący wartości, którymi kierują się ludzie, zwłaszcza tacy jak bohaterowie wystawy.

Następnie goście, nauczyciele i młodzież zwiedzili z wielkim zainteresowaniem prezentowaną wystawę.

Na zakończenie uroczystości pan dyrektor Radosław Klekot podziękował koordynatorom i prelegentce za pracę nad popularyzacją działalności Polaków mniej znanych w kraju, a bardziej znanych innym narodom. Podziękował także gościom, obecnym nauczycielom i młodzieży za udział w prezentacji wystawy. Wyraził przekonanie, że wystawa pobudzi zainteresowanie społeczności szkolnej dokonaniami naszych rodaków.