Staż zawodowy we Włoszech

W dniach od 19 maja do 1 czerwca 2024 roku 24-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej, pod opieką pani Agaty Naumiuk i pani Magdaleny Niedźwiedź, uczestniczyła w stażu zawodowym we Włoszech, realizowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach akredytacji programu Erasmus + (Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET000127047). Uczniowie zostali zakwaterowani w hotelu Ducale w miejscowości Cattolica. Było to doskonałe miejsce zarówno do wypoczynku, jak i do integracji grupy po intensywnym dniu pracy.

Praktyki zawodowe młodzież odbywała w różnych miejscach w zależności od kierunków kształcenia:

• uczniowie Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki pracowali w specjalistycznym gospodarstwie zajmującym się produkcją roślinną i zwierzęcą, m.in. uprawą oliwek, winorośli pszenicy durum oraz hodowlą koni, królików i owiec,
  • uczniowie Technikum w zawodzie technik weterynarii mieli okazję zdobywać doświadczenie w lecznicach weterynaryjnych w Rimini, Montegridolfo, Fano i Ospedaletto,
  • uczniowie Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych doskonalili swoje umiejętności w hotelowej kuchni w hotelu Ducale, w którym byli zakwaterowani,
  • uczniowie Technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu zajmowali się utrzymaniem terenów zielonych na terenie hotelu Diplomat w miejscowości Cattolica.

Oprócz praktyk zawodowych uczniowie mieli okazję zwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc we Włoszech: Gradarę, Wenecję, San Marino, Rimini. Podczas czasu wolnego organizowane były gry terenowe, siatkówka plażowa oraz relaks na plaży nad Morzem Adriatyckim.

Staż zawodowy we Włoszech w ramach programu Erasmus+ był dla uczniów niezwykle cennym doświadczeniem. Pozwolił im nie tylko zdobyć praktyczne umiejętności zawodowe w międzynarodowym środowisku, ale także poznać kulturę i tradycje Włoch. Dodatkowo, możliwość zwiedzania i aktywnego spędzania czasu wolnego przyczyniła się do wzmocnienia więzi między uczestnikami oraz dostarczyła niezapomnianych wrażeń.