Staże zawodowe uczniów w ramach projektu Erasmus+ realizowane w 2016 roku

W ramach projektu Erasmus+ Kształcenie i szkolenie zawodowe Akcja 1: Mobilność Edukacyjna w dniach 15 – 28. 05. 2016 r. osiemnastu uczniów naszej szkoły odbywało staż zawodowy w specjalistycznych gospodarstwach rolnych współpracujących ze Szkołą Rolniczą Bethlen Gabor na Węgrzech.

Realizowany projekt nosił tytuł: „Wzmocnienie kompetencji kluczowych w zakresie innowacyjności i nowoczesnych technologii szansą na podjęcie działalności gospodarczej oraz redukcję bezrobocia w regionie Południowego Podlasia”.

Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w gospodarstwach węgierskich, zasadami prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz technologią produkcji rolniczej. Mieli możliwość korzystania z nowoczesnych technologii w zakresie mechanizacji rolnictwa, obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, a także doskonalenia umiejętności zawodowych i nabycia nowych związanych z produkcją zwierzęcą i roślinną.

Ponadto w programie stażu znalazły się punkty dotyczące kultury, tradycji i zwyczajów węgierskich. Młodzież zwiedziła stolicę kraju Budapeszt z jej najważniejszymi zabytkami kultury, odwiedziła miasteczko Gyula oraz Muzeum Etnograficzne w Enrod. Atrakcją był wyjazd na Międzynarodowe Targi Hodowlane i Rolnicze, gdzie prezentowane były najnowsze nowinki techniczne wśród maszyn i urządzeń rolniczych, odbywały się pokazy i konkursy zwierząt hodowlanych, a także specjały kuchni węgierskiej.

Czas wolny wypełniał relaks w kompleksie basenów termalnych Liget, rozgrywki sportowe z uczniami węgierskimi w koszykówkę i piłkę nożną, a także spotkania integracyjne, dzięki którym młodzież doskonaliła umiejętności językowe i adaptacyjne w nowym środowisku zawodowym i kulturowym.

Uczniowie wrócili do kraju pełni pozytywnych wrażeń, nowych doświadczeń oraz znajomości.

Opiekę nad młodzieżą sprawowała Pani Honorata Godlewska – kierownik praktycznej nauki zawodu.