Wyjazdowe zajęcia praktyczne techników mechanizatorów

Uczniowie klas I Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, pod opieką Pana Andrzeja Kalinowskiego, Pani Barbary Krupy i Pani Anny Romaniuk – 21.05.2024r. -uczestniczyli w wyjazdowych zajęciach praktycznych.

Jako pierwszy odwiedziliśmy zakład obróbki drewna w Szpakach Nowych. Dzięki uprzejmości Pana Piotra Chraszcza, młodzież mogła zapoznać się z etapami obróbki drewna. Właściciel wraz z synem oprowadzili naszą grupę po placu, na którym drewno jest składowane, segregowane oraz przetwarzane. Z niezwykłym zaangażowaniem i pasją opowiadali o początkach zakładu oraz o tym, jak przeszli do zautomatyzowania obróbki drewna. Zaprezentowali również maszyny oraz całą linię produkcyjną i z chęcią odpowiadali na zadawane przez uczniów pytania. Pan Chraszcz podkreślił też, że wszystkie elementy produkcji drewna są w jego zakładzie wykorzystywane. Słodki poczęstunek zakończył nasze spotkanie.

Kolejnym punktem programu było gospodarstwo rolne Pana Szpury, w którym młodzież zapoznała się z maszynami rolniczymi oraz procesem przygotowywania pasz dla trzody chlewnej. Największym zainteresowaniem cieszyły się traktory, przy których młodzież spędziła zdecydowanie najwięcej czasu. Uczniowie mogli też podziwiać nowe silosy. Ostatnim punktem wycieczki był zakład przetwórstwa kredy w Rudce. Uczniowie zwiedzili zakład, w którym – absolwent naszej szkoły – omówił technologię suszenia i granulacji kredy oraz pokazał miejsce jej wydobywania. Zajęcia praktyczne z możliwością wejścia do zakładu produkcyjnego czy gospodarstwa rolnego dały całkiem inny wymiar przyswajanej w szkole wiedzy. Młodzież zadowolona i bogatsza w nowe doświadczenia wróciła do Leśnej Podlaskiej.