Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej

Logo ZSCKR w Leśnej Podlaskiej

ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO IM. WINCENTEGO WITOSA W LEŚNEJ PODLASKIEJ

Logo Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Logo Sieci Szkół Rolniczych MRiRW

Zajęcia praktyczne technik weterynarii – ubojnia drobiu

W dniu 07.05.2024 klasa IV technikum weterynarii  uczestniczyła w zajęciach praktycznych z zakresu badania przed – i poubojowego zwierząt rzeźnych w ubojni drobiu Polana.
 
W zakładzie powitała nas Pani Dyrektor Katarzyna Zawistowska, która z pasją opowiedziała nam o historii zakładu, perspektywach rozwoju i możliwościach pracy techników weterynarii w branży mięsnej. Następnie głos zabrała Pani Kierownik Działu Kontroli Jakości, p. Marzena Góral, która zapoznała nas z charakterystyką produkcji w ubojni oraz zasadami BHP obowiązującymi nas w zakładzie.
 
Po krótkim wstępie, udaliśmy się bezpośrednio na hale produkcyjne, gdzie zaczynając od części „czystej” zobaczyliśmy na czym polega technologia rozbioru tuszek na poszczególne elementy, pakowanie i ekspedycja mięsa oraz poznaliśmy obowiązujące w zakładzie krytyczne punkty kontrolne odnośnie maksymalnej temperatury mięsa i sposoby ich weryfikacji.
 
Następnie udaliśmy się na część ubojową i halę rozładunku żywca.
 
Omówiliśmy szczegóły badania przed – i poubojowego drobiu i w ostatnim etapie zajęć, każdy indywidualnie z lekarzem weterynarii,  wykonaliśmy badanie poubojowe drobiu zapoznając się z najczęstszymi zmianami dyskwalifikującymi mięso do spożycia przez ludzi.
 
Zajęcia były bardzo ciekawe i poszerzyły nam możliwości wyboru drogi zawodowej po zakończeniu szkoły.